RNCF0402DTC40K2
Overview of RNCF0402DTC40K2
Part NumberRNCF0402DTC40K2
ManufacturerStackpole Electronics, Inc.
DescriptionRES 40.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
DatasheetsDownload RNCF0402DTC40K2 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNCF0402DTC40K2
Specification of RNCF0402DTC40K2
Resistance
40.2 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)