RNCF0402DTC82R5
Overview of RNCF0402DTC82R5
Part NumberRNCF0402DTC82R5
ManufacturerStackpole Electronics, Inc.
DescriptionRES 82.5 OHM 0.5% 1/16W 0402
DatasheetsDownload RNCF0402DTC82R5 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNCF0402DTC82R5
Specification of RNCF0402DTC82R5
Status
Active
Series
RNCF
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Stackpole Electronics Inc
Resistance
82.5 Ohms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Composition
Thin Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)