RNCF2512BTE68R1
Overview of RNCF2512BTE68R1
Part NumberRNCF2512BTE68R1
ManufacturerStackpole Electronics, Inc.
DescriptionRES 68.1 OHM 0.1% 1W 2512
DatasheetsDownload RNCF2512BTE68R1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNCF2512BTE68R1
Specification of RNCF2512BTE68R1
Status
Active
Series
RNCF
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Stackpole Electronics Inc
Resistance
68.1 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
1W
Composition
Thin Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)