RNCS0402BTE21K0
Overview of RNCS0402BTE21K0
Part NumberRNCS0402BTE21K0
ManufacturerStackpole Electronics, Inc.
DescriptionRES 21K OHM 0.1% 1/16W 0402
DatasheetsDownload RNCS0402BTE21K0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNCS0402BTE21K0
Specification of RNCS0402BTE21K0
Series
RNCS
Resistance
21 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
25ppm/C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)