RNCS1206BKE63K4
Overview of RNCS1206BKE63K4
Part NumberRNCS1206BKE63K4
ManufacturerStackpole Electronics, Inc.
DescriptionRES 63.4K OHM 0.1% 1/8W 1206
DatasheetsDownload RNCS1206BKE63K4 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNCS1206BKE63K4
Specification of RNCS1206BKE63K4
Series
RNCS
Resistance
63.4 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
25ppm/C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)