RT0603FRE07357RL
Overview of RT0603FRE07357RL
Part NumberRT0603FRE07357RL
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 357 OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RT0603FRE07357RL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RT0603FRE07357RL
Specification of RT0603FRE07357RL
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
357 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)