RT0603FRE07390RL
Overview of RT0603FRE07390RL
Part NumberRT0603FRE07390RL
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 390 OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RT0603FRE07390RL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RT0603FRE07390RL
Specification of RT0603FRE07390RL
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Resistance
390 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)