RT0603FRE0741K2L
Overview of RT0603FRE0741K2L
Part NumberRT0603FRE0741K2L
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RT0603FRE0741K2L Datasheet PDFPDF Icon
Price for RT0603FRE0741K2L
Specification of RT0603FRE0741K2L
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Resistance
41.2 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)