RT1210CRE071K02L
Overview of RT1210CRE071K02L
Part NumberRT1210CRE071K02L
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 1.02KOHM 0.25% 1/4W 1210
DatasheetsDownload RT1210CRE071K02L Datasheet PDFPDF Icon
Price for RT1210CRE071K02L
Specification of RT1210CRE071K02L
Resistance
1.02 kOhms
Tolerance
0.25%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)