RT1210CRE07270KL
Overview of RT1210CRE07270KL
Part NumberRT1210CRE07270KL
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 270K OHM 0.25% 1/4W 1210
DatasheetsDownload RT1210CRE07270KL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RT1210CRE07270KL
Specification of RT1210CRE07270KL
Status
Active
Series
RT
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
YAGEO
Resistance
270 kOhms
Tolerance
0.25%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thin Film
Features
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Ratings
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)