RWR80S6R90DRRSL
Overview of RWR80S6R90DRRSL
Part NumberRWR80S6R90DRRSL
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 6.9 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
DatasheetsDownload RWR80S6R90DRRSL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RWR80S6R90DRRSL
Specification of RWR80S6R90DRRSL
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
6.9 Ohms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
R (0.01%)