S33F1C-P12MPH0-3500
Overview of S33F1C-P12MPH0-3500
Part NumberS33F1C-P12MPH0-3500
ManufacturerODU
DescriptionODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ3
DatasheetsDownload S33F1C-P12MPH0-3500 Datasheet PDFPDF Icon
Price for S33F1C-P12MPH0-3500
Specification of S33F1C-P12MPH0-3500
Status
Active
Series
ODU MINI-SNAP® F
Package
Bulk
Supplier
ODU
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
12
Shell Size - Insert
3
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Solder Cup
Fastening Type
Push-Pull
Orientation
1
Primary Material
Metal
Shell Material
Brass
Shell Finish
Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Silver
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Backshell
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
12A
Voltage Rating
450V
Cable Opening
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)