SG73P1JTTD3162D
Overview of SG73P1JTTD3162D
Part NumberSG73P1JTTD3162D
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
DescriptionRES 31.6K OHM 0.5% 1/3W 0603
DatasheetsDownload SG73P1JTTD3162D Datasheet PDFPDF Icon
Price for SG73P1JTTD3162D
Specification of SG73P1JTTD3162D
Status
Active
Series
SG73P
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KOA Speer Electronics, Inc.
Resistance
31.6 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)