SMW239RJT
Overview of SMW239RJT
Part NumberSMW239RJT
ManufacturerTE Connectivity AMP Connectors
DescriptionRES SMD 39 OHM 5% 2W 2616
DatasheetsDownload SMW239RJT Datasheet PDFPDF Icon
Price for SMW239RJT
Specification of SMW239RJT
Status
Active
Series
SMW, CGS
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
TE Connectivity Passive Product
Resistance
39 Ohms
Tolerance
5%
Power (Watts)
2W
Composition
Wirewound
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
200ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 200C
Package / Case
2616 (6740 Metric), J-Lead
Supplier Device Package
SMD
Ratings
Size / Dimension
0.264" L x 0.157" W (6.70mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.152" (3.85mm)