T495A105K025ATE4K0
Overview of T495A105K025ATE4K0
Part NumberT495A105K025ATE4K0
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 1UF 10% 25V 1206
DatasheetsDownload T495A105K025ATE4K0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for T495A105K025ATE4K0
Specification of T495A105K025ATE4K0
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Capacitance
1 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)