T495A106K006ZTE800
Overview of T495A106K006ZTE800
Part NumberT495A106K006ZTE800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 10UF 10% 6.3V 1206
DatasheetsDownload T495A106K006ZTE800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for T495A106K006ZTE800
Specification of T495A106K006ZTE800
Status
Obsolete
Capacitance
10 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)