TNPW080520K0BXCN
Overview of TNPW080520K0BXCN
Part NumberTNPW080520K0BXCN
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 20K OHM 0.1% 1/8W 0805
DatasheetsDownload TNPW080520K0BXCN Datasheet PDFPDF Icon
Price for TNPW080520K0BXCN
Specification of TNPW080520K0BXCN
Series
TNPW
Resistance
20 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Features
Military
Temperature Coefficient
15ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)