TNPW080528K0BEEA
Overview of TNPW080528K0BEEA
Part NumberTNPW080528K0BEEA
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 28K OHM 0.1% 1/8W 0805
DatasheetsDownload TNPW080528K0BEEA Datasheet PDFPDF Icon
Price for TNPW080528K0BEEA
Specification of TNPW080528K0BEEA
Series
TNPW e3
Resistance
28 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)