TNPW08052K43DETA
Overview of TNPW08052K43DETA
Part NumberTNPW08052K43DETA
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.43K OHM 0.5% 1/8W 0805
DatasheetsDownload TNPW08052K43DETA Datasheet PDFPDF Icon
Price for TNPW08052K43DETA
Specification of TNPW08052K43DETA
Status
Active
Series
TNPW
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
2.43 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thin Film
Features
Military
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)