TSW-108-07-L-D-016
Overview of TSW-108-07-L-D-016
Part NumberTSW-108-07-L-D-016
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Price for TSW-108-07-L-D-016
Specification of TSW-108-07-L-D-016
Status
Active
Series
TSW
Package
Bulk
Supplier
Samtec Inc.
Connector Type
Header
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
16
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
15
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)