TSW-108-07-S-D-016
Overview of TSW-108-07-S-D-016
Part NumberTSW-108-07-S-D-016
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Price for TSW-108-07-S-D-016
Specification of TSW-108-07-S-D-016
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
16
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
15
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)