TSW-108-23-F-D-016
Overview of TSW-108-23-F-D-016
Part NumberTSW-108-23-F-D-016
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Price for TSW-108-23-F-D-016
Specification of TSW-108-23-F-D-016
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
16
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
15
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)