TSW-109-23-F-S-002
Overview of TSW-109-23-F-S-002
Part NumberTSW-109-23-F-S-002
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Price for TSW-109-23-F-S-002
Specification of TSW-109-23-F-S-002
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
9
Number of Rows
1
Row Spacing - Mating
Number of Positions Loaded
8
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)