TSW-110-07-G-S-010
Overview of TSW-110-07-G-S-010
Part NumberTSW-110-07-G-S-010
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Price for TSW-110-07-G-S-010
Specification of TSW-110-07-G-S-010
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
10
Number of Rows
1
Row Spacing - Mating
Number of Positions Loaded
9
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)