TSW-110-08-S-D-LL-020
Overview of TSW-110-08-S-D-LL-020
Part NumberTSW-110-08-S-D-LL-020
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Price for TSW-110-08-S-D-LL-020
Specification of TSW-110-08-S-D-LL-020
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
20
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
19
Termination
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)