V110C5E75BG3
Overview of V110C5E75BG3
Part NumberV110C5E75BG3
ManufacturerVicor
DescriptionDC DC CONVERTER 5V 75W
DatasheetsDownload V110C5E75BG3 Datasheet PDFPDF Icon
Price for V110C5E75BG3
Specification of V110C5E75BG3
Status
Active
Series
MICRO (75W)
Package
Bulk
Supplier
Vicor Corporation
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
66V
Voltage - Input (Max)
154V
Voltage - Output 1
5V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
15A
Power (Watts)
75 W
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
OVP, UVLO
Operating Temperature
-10C ~ 100C
Efficiency
83.6%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Quarter Brick
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)