V110C5M75BL3
Overview of V110C5M75BL3
Part NumberV110C5M75BL3
ManufacturerVicor
DescriptionDC DC CONVERTER 5V 75W
DatasheetsDownload V110C5M75BL3 Datasheet PDFPDF Icon
Price for V110C5M75BL3
Specification of V110C5M75BL3
Status
Obsolete
Series
MICRO (75W)
Voltage - Input (Min)
66V
Voltage - Input (Max)
154V
Voltage - Output 1
5V
Current - Output (Max)
15A
Power (Watts)
75 W
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-55C ~ 100C
Efficiency
83.6%
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)