V110C8E75BG2
Overview of V110C8E75BG2
Part NumberV110C8E75BG2
ManufacturerVicor
DescriptionDC DC CONVERTER 8V 75W
DatasheetsDownload V110C8E75BG2 Datasheet PDFPDF Icon
Price for V110C8E75BG2
Specification of V110C8E75BG2
Status
Active
Series
MICRO (75W)
Package
Bulk
Supplier
Vicor Corporation
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
66V
Voltage - Input (Max)
154V
Voltage - Output 1
8V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
9.38A
Power (Watts)
75 W
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
OVP, UVLO
Operating Temperature
-10C ~ 100C
Efficiency
84.3%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Quarter Brick
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)