VI-25K-CW-F2
Overview of VI-25K-CW-F2
Part NumberVI-25K-CW-F2
ManufacturerVicor
DescriptionDC DC CONVERTER 40V 100W
DatasheetsDownload VI-25K-CW-F2 Datasheet PDFPDF Icon
Price for VI-25K-CW-F2
Specification of VI-25K-CW-F2
Series
VI-200™ (100W)
Voltage - Input (Min)
100V
Voltage - Input (Max)
200V
Voltage - Output 1
40V
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
100 W
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-25C ~ 85C
Efficiency
90%
Size / Dimension
4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)