VI-25K-EW-S
Overview of VI-25K-EW-S
Part NumberVI-25K-EW-S
ManufacturerVicor
DescriptionDC DC CONVERTER 40V 100W
DatasheetsDownload VI-25K-EW-S Datasheet PDFPDF Icon
Price for VI-25K-EW-S
Specification of VI-25K-EW-S
Series
VI-200™ (100W)
Voltage - Input (Min)
100V
Voltage - Input (Max)
200V
Voltage - Output 1
40V
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
100 W
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-10C ~ 85C
Efficiency
88%
Size / Dimension
4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)