VI-25K-IW-F4
Overview of VI-25K-IW-F4
Part NumberVI-25K-IW-F4
ManufacturerVicor
DescriptionDC DC CONVERTER 40V 100W
DatasheetsDownload VI-25K-IW-F4 Datasheet PDFPDF Icon
Price for VI-25K-IW-F4
Specification of VI-25K-IW-F4
Status
Active
Series
VI-200™ (100W)
Package
Bulk
Supplier
Vicor Corporation
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
100V
Voltage - Input (Max)
200V
Voltage - Output 1
40V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
100 W
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40C ~ 85C
Efficiency
90%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Full Brick
Size / Dimension
4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)