VJ0805A1R2BXBPW1BC
Overview of VJ0805A1R2BXBPW1BC
Part NumberVJ0805A1R2BXBPW1BC
ManufacturerVishay / Vitramon
DescriptionCAP CER 1.2PF 100V C0G/NP0 0805
DatasheetsDownload VJ0805A1R2BXBPW1BC Datasheet PDFPDF Icon
Price for VJ0805A1R2BXBPW1BC
Specification of VJ0805A1R2BXBPW1BC
Status
Active
Series
VJ W1BC
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Vitramon
Capacitance
1.2 pF
Tolerance
0.1pF
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)