VJ0805A1R2CXXPW1BC
Overview of VJ0805A1R2CXXPW1BC
Part NumberVJ0805A1R2CXXPW1BC
ManufacturerVishay / Vitramon
DescriptionCAP CER 1.2PF 25V C0G/NP0 0805
DatasheetsDownload VJ0805A1R2CXXPW1BC Datasheet PDFPDF Icon
Price for VJ0805A1R2CXXPW1BC
Specification of VJ0805A1R2CXXPW1BC
Series
VJ W1BC
Capacitance
1.2 pF
Tolerance
0.25pF
Voltage - Rated
25V
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)