VJ0805Y473JXXMC
Overview of VJ0805Y473JXXMC
Part NumberVJ0805Y473JXXMC
ManufacturerVishay / Vitramon
DescriptionCAP CER 0.047UF 25V X7R 0805
DatasheetsDownload VJ0805Y473JXXMC Datasheet PDFPDF Icon
Price for VJ0805Y473JXXMC
Specification of VJ0805Y473JXXMC
Series
VJ
Capacitance
0.047 F
Tolerance
5%
Voltage - Rated
25V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)