VJ1206A122FXXPW1BC
Overview of VJ1206A122FXXPW1BC
Part NumberVJ1206A122FXXPW1BC
ManufacturerVishay / Vitramon
DescriptionCAP CER 1200PF 25V C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload VJ1206A122FXXPW1BC Datasheet PDFPDF Icon
Price for VJ1206A122FXXPW1BC
Specification of VJ1206A122FXXPW1BC
Status
Active
Series
VJ W1BC
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Vitramon
Capacitance
1200 pF
Tolerance
1%
Voltage - Rated
25V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)