XC9237C17D4R-G
Overview of XC9237C17D4R-G
Part NumberXC9237C17D4R-G
ManufacturerTorex Semiconductor Ltd.
Description600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
DatasheetsDownload XC9237C17D4R-G Datasheet PDFPDF Icon
Price for XC9237C17D4R-G
Specification of XC9237C17D4R-G
Status
Active
Series
XC9237
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Torex Semiconductor Ltd
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
2V
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.7V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
600mA
Frequency - Switching
3MHz