ZSS-112-01-G-D-531
Overview of ZSS-112-01-G-D-531
Part NumberZSS-112-01-G-D-531
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HDR .100" 24POS
Price for ZSS-112-01-G-D-531
Specification of ZSS-112-01-G-D-531
Status
Active
Series
Flex Stack, ZSS
Package
Bulk
Supplier
Samtec Inc.
Connector Type
Header, Elevated
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
24
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post
0.099" (2.51mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.531" (13.50mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Gold
Contact Material
Phosphor Bronze
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
3A