ZSS-112-08-L-D-1135
Overview of ZSS-112-08-L-D-1135
Part NumberZSS-112-08-L-D-1135
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HDR .100" 24POS
Price for ZSS-112-08-L-D-1135
Specification of ZSS-112-08-L-D-1135
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post
0.195" (4.95mm)
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
1.135" (28.83mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A