0603J2500561MDT
Overview of 0603J2500561MDT
Part Number0603J2500561MDT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 560PF 250V X7R 0603
DatasheetsDownload 0603J2500561MDT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 0603J2500561MDT
Specification of 0603J2500561MDT
Capacitance
560 pF
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250V
Temperature Coefficient
X7R
Features
High Temperature
Ratings
Applications
High Reliability
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)