1206J1K04P30BQT
Overview of 1206J1K04P30BQT
Part Number1206J1K04P30BQT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 4.3PF 1KV C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206J1K04P30BQT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206J1K04P30BQT
Specification of 1206J1K04P30BQT
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
4.3 pF
Tolerance
0.1pF
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
High Q, Low Loss
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)