1206J1K08P20DCT
Overview of 1206J1K08P20DCT
Part Number1206J1K08P20DCT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 8.2PF 1KV C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206J1K08P20DCT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206J1K08P20DCT
Specification of 1206J1K08P20DCT
Capacitance
8.2 pF
Tolerance
0.5pF
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)