1808J2K50102JXT
Overview of 1808J2K50102JXT
Part Number1808J2K50102JXT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1808
DatasheetsDownload 1808J2K50102JXT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1808J2K50102JXT
Specification of 1808J2K50102JXT
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
2200 pF
Tolerance
20%
Voltage - Rated
440VAC
Temperature Coefficient
Y5U (E)
Operating Temperature
-40C ~ 125C
Features
Ratings
X1, Y2
Applications
Safety
Failure Rate
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)