1812Y3K00101JCR
Overview of 1812Y3K00101JCR
Part Number1812Y3K00101JCR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 100PF 3KV C0G/NP0 1812
DatasheetsDownload 1812Y3K00101JCR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1812Y3K00101JCR
Specification of 1812Y3K00101JCR
Status
Active
Series
FlexiCap™
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
100 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
3000V (3kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Soft Termination
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)