1825J2K00471GCR
Overview of 1825J2K00471GCR
Part Number1825J2K00471GCR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 470PF 2KV C0G/NP0 1825
DatasheetsDownload 1825J2K00471GCR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1825J2K00471GCR
Specification of 1825J2K00471GCR
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
470 pF
Tolerance
2%
Voltage - Rated
2000V (2kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)