25QHTF53-1.024-OE
Overview of 25QHTF53-1.024-OE
Part Number25QHTF53-1.024-OE
ManufacturerMercury United Electronics
Description1.024 MHz XO 2.5V 5.0X3.2 MM OE
DatasheetsDownload 25QHTF53-1.024-OE Datasheet PDFPDF Icon
Price for 25QHTF53-1.024-OE
Specification of 25QHTF53-1.024-OE
Status
Active
Series
25QHTF53
Package
Strip
Supplier
Mercury United Electronics, Inc.
Base Resonator
Crystal
Type
XO (Standard)
Frequency
1.024 MHz
Function
Enable/Disable
Output
LVCMOS
Voltage - Supply
2.5V
Frequency Stability
50ppm
Absolute Pull Range (APR)
Operating Temperature
-40C ~ 85C
Spread Spectrum Bandwidth
Current - Supply (Max)
21mA
Ratings
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
4-SMD, No Lead
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)