628-36W4224-4NE
Overview of 628-36W4224-4NE
Part Number628-36W4224-4NE
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 36POS VERT SLDR
DatasheetsDownload 628-36W4224-4NE Datasheet PDFPDF Icon
Price for 628-36W4224-4NE
Specification of 628-36W4224-4NE
Status
Active
Series
628-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
36 (32 + 4 Power)
Number of Rows
2
Mounting Type
Through Hole
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Mating Side (M3)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 40A