629-11W1640-5NE
Overview of 629-11W1640-5NE
Part Number629-11W1640-5NE
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB PLUG 11POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 629-11W1640-5NE Datasheet PDFPDF Icon
Price for 629-11W1640-5NE
Specification of 629-11W1640-5NE
Number of Positions
11 (10 + 1 Coax)
Contact Type
Coax and Signal
Flange Feature
Mating Side (M3)
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)