629-13W3240-7T6
Overview of 629-13W3240-7T6
Part Number629-13W3240-7T6
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 629-13W3240-7T6 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 629-13W3240-7T6
Specification of 629-13W3240-7T6
Status
Active
Series
629-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
13 (10 + 3 Coax)
Number of Rows
2
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type
Coax and Signal
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)