630-47W1240-7TA
Overview of 630-47W1240-7TA
Part Number630-47W1240-7TA
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 630-47W1240-7TA Datasheet PDFPDF Icon
Price for 630-47W1240-7TA
Specification of 630-47W1240-7TA
Number of Positions
47 (46 + 1 Coax)
Contact Type
Coax and Signal
Flange Feature
Board Side (M3)
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)