630-47W1640-4NB
Overview of 630-47W1640-4NB
Part Number630-47W1640-4NB
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 630-47W1640-4NB Datasheet PDFPDF Icon
Price for 630-47W1640-4NB
Specification of 630-47W1640-4NB
Flange Feature
Housing/Shell (M3)
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)